Je známo, že na otevřených dveřích se dvěma přilehlými prostory rozdílných podmínek dochází k výměně vzduchu, jelikož fyzikální zákony mají tendenci vyrovnávat rozdílnou teplotu a tlak mezi oběma stranami.
V podstatě k přenosu vzduchu na dveřích dochází v důsledku těchto 3 faktorů:
Schematické znázornění hlavních parametrů podílejících se na výkonu vzduchové clony, vytvořené Katalánská polytechnickou univerzitou.
Účinnost vzduchové clony závisí na optimalizaci výkonových faktorů.
h = účinná výška proudu α = úhel výstupu U0 = rychlost proudění výstupu θ = negativní úhel dopadu H = výška otvoru P1 = vnější tlak P2 = vnitřní tlak |
Ty nejdůležitější jsou:
Turbulence proudu: nízká turbulence proudu bude efektivnější a ušetří energii
Rychlost vzduchu: rychlost proudění vzduchu by měla být přes dveře dostatečná
Objem vzduchu: širší proud dělá vzduchovou clonu odolnější proti výměně vzduchu ve dveřích
Úhel výstupu: dle dané situace, pokud je proud dobře orientován, zvýší se úspora energie
Typ ventilátoru: axiální, tangenciální kolo, radiální atd. Ventilátory s vyšším tlakem vytváří vyšší tlak proudu, který dosáhne dál. Například, pokud srovnáme vzduchovou clonu s tangenciálním ventilátorem se vzduchovou clonu s radiálním ventilátorem (se stejným objemem vzduchu), proud vzduchu z radiálních ventilátorů bude silnější a větší.
Studie Katalánské polytechnické univerzity ukázaly, že vzduchové turbulence jsou jedním z nejdůležitějších parametrů, které ovlivní vzdálenost proudu vzduchu.
Schéma Katalánské polytechnické univerzity ukazuje chování turbulence vzduchu:
Optimální tvar výstupní sběrné komory, poloha a typ ventilátorů, tvar lamel atd., podstatně ovlivňují výkon vzduchových trysek.
Úhel výstupu vzduchové clony
Testy a studie univerzity potvrdily, že úhel výstupu podstatně napomáhá vyšší efektivitě vzduchové clony.
Když faktory jako vítr a rozdíl v teplotě a tlaku způsobují přesun vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím, můžeme do určité míry nasměřovat proud směrem ven. Proudění nasměrované proti vstupu vzduchu poté pomůže udržet vzduch venku. Trajektorie proudu bude parabolická, ale na konci dosáhne podlahy přibližně u dveří. Pokud úhel výstupu nemůžeme upravit, bude tlačen vnějšími vzdušnými silami.
Teorie síly rovnoběžníku vysvětluje, jak se síly chovají na dveřích. Následující obrázky ukazují rozdíl mezi vzduchovými clonami s pevnými lamelami oproti těm s nastavitelnými.
Méně účinná vzduchová clona s pevnými lamelami (1)
Účinnější vzduchová clona s orientovanými lamelami (2)
(1) První obrázek, pevné lopatky, kde rychlost vstupního vzduchu tlačí proud vzduchové clony, přičemž výslednice sil rovnoběžníku je odkloněna směrem dovnitř. Toto umožní venkovnímu vzduchu vstup dovnitř.
(2) Druhý obrázek, nastavitelné lamely, kdy je proud vzduchu orientován proti vstupu, výslednice sil rovnoběžníku je směrována kolmo k podlaze. To znamená, že venkovní vzduch nevstupuje a vnitřní vzduch neuniká. Krom toho je udržována úroveň vnitřní teploty.